meme asimetriMeme asimetrisi sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Hemen hemen tüm kadınların iki meme boyutu birbirinden farklıdır. Fakat bu farkın küçük olduğu durumlarda kişi durumu fark etmez ya da önemsemez. Oysa iki meme arasında görülen büyük boy farkı kişinin sosyal yaşantısını ve ruhsal durumunu önemli ölçüde etkilemektedir. Kişi her istediğini giyememekte, havuz, plaj gibi yerlerde sıkıntı yaşamakta ve karşı cinse karşı çekingen olmaktadır. Meme asimetrisi kesin çözümü olan bir sorundur. Meme asimetrisi; meme estetiği, memeye yağ dolgusu, jinekomasti gibi meme düzeltme ameliyatlarıyla kalıcı olarak çözümlenmektedir.

Meme Asimetrisi Nedir?

Göğüs asimetrisi de denilen meme asimetrisi; memelerin birinin diğerinden görünüş (büyüklük, şekil) olarak farklı olmasıdır. Meme asimetrisi meme başı baz alınarak da değerlendirilebilir. Bu durumda memelerin baş seviyelerinin farklı olması, farklı yöne bakmaları da meme asimetrisi altında değerlendirilir. Meme asimetrisi kesin ve kalıcı çözüm sağlanan bir sorundur.

Memede Asimetrik Bozukluk Neden Olur?

Meme asimetrisi genetik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi doğum sonrası emzirme, hızlı kilo alıp verme veya geçirilen kaza, kanser ameliyatı gibi nedenlerle tek meme dokusunun kaybedilmesiyle de oluşabilir. Meme asimetrisinin genetik nedenleri ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. O dönemde iki meme gelişimi büyük oranda farklı olan kişinin sorunu çözümlenmezse travmatik durumlara neden olabilir. Meme asimetrisi sorunu ilerleyen yaşlarda da oluşabilmektedir. Doğum sonrası emzirme ile iki meme arasında fark oluşan pek çok kadın vardır. Memenin biri tam formunu korurken diğeri içi boşalmış, sarkmış, büyümüş hale gelebilir. Meme asimetrisi kadınlar için oldukça kötü bir durumdur. Dış görünüşte olumsuz bir görüntü oluştuğu için kişide özgüven kaybı, utangaçlık, asosyallik, duruş bozukluğu gibi durumlara yol açar. 

Meme Asimetrisi Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Meme asimetrisi ameliyatı olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Beden gelişiminin tamamlanmış olması ve cinsel olgunluğa ulaşma ameliyat için önemli bir şarttır. 18 yaşının altında istisna olarak uygulanabilen tek durum Virgin Hipertrofi denilen ergen kızların memelerinin aşırı ölçüde büyümesidir. Bu ameliyat anne babanın onayı ile yapılabilir.

Meme asimetrisi ameliyatı için iki meme arasında en az 1 beden fark olmalıdır.

Meme Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?

Meme asimetrisi düzeltmede her beden yapısı farklı olduğu için farklı işlemlerle çözüm sağlanır. Memenin biri diğeriyle simetrik hale gelmesi için büyültülebilir veya küçültülebilir. Memenin biri büyültülürken diğeri küçültülerek eşitlik sağlanabilir. Hangi yöntemin uygulanacağı tamamen kişinin fiziki özelliklerine ve plastik cerrahın kişi için en uygun uygulamayı belirlemesine bağlıdır. Bu kriterlere göre meme büyütme (memeye yağ enjeksiyonu ya da meme protezi), meme küçültme, meme dikleştirme işlemleri yapılabilir. Hiç meme dokusu olmayan hastalarda vücudun uygun bir alanından (karın, bel, kalça gibi) yağ, cilt ve kas dokuları göğüs bölgesine taşınarak protez destekli olacak şekilde meme oluşturulur.

Meme asimetrisi kadınlar kadar yaygın olmasa da erkeklerde de görülmektedir. Böyle bir durumda jinekomasti ile memelerin eşitlenmesi ve ideal görünüme kavuşması sağlanır.

Uygulanan işleme göre kişiye lokal ya da genel anestezi yapılır. Meme asimetrisi düzeltme işlemlerinin tümü hastane ortamında plastik cerrah tarafından yapılmaktadır.

meme asimetrisiMeme Asimetrisi Düzeltme Kalıcı Mıdır?

Meme asimetrisi düzeltme ameliyatlarının kalıcılığı kişinin yeniden doğum ve emzirme yapacak olup olmamasına, aşırı kilo alıp vermesine veya beklenmedik başka durumlara bağlı olarak değişmektedir. Kişi gerekli özeni gösterip kilosunu koruduğu, sağlıklı yaşam formunu sürdürdüğü sürece ameliyat etkisi bir ömür boyu sürmektedir. 

Meme Asimetrisi Düzeltme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme asimetrisi ameliyatının ne kadar süreceği hangi işlemlerin yapılacağına bağlı olarak değişmektedir. Ameliyat süresi minimum 30 dakika ile 3 saat arasında yapılacak işleme göre değişmektedir.

Meme Asimetrisi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

Meme asimetrisi ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekmektedir. Bu süreçte uyulması gereken kurallar şunlardır:

* Ameliyat sonrası göğüs korsesi kullanılması

  • Sırt üstü yatılması
  • 5-6 gün evde dinlenilmesi
  • Ağır aktivite, spor yapılmaması
  • Eşya kaldırılmaması
  • Sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulması
  • Sıcak banyo yapılmaması
  • Hamam, sauna, solaryum gibi yerlere gidilmemesi
  • Denize veya havuza girilmemesi
  • Doktorun verdiği ilaç ve kremlerin kullanılması, gerekirse hafif masaj yapılması

İyileşme sürecinin sona ererek kişinin tam anlamıyla ameliyat etkisini görmesi 1-2 ay sürmektedir.

Meme Asimetrisi İyileşme Sürecinde Korse Kullanımı Zorunlu Mudur?

Meme asimetrisi ameliyatı sonrasında yapılan işlem ne olursa olsun korse kullanımı mecburidir. Bu tür ameliyatlar için özel üretilmiş korseli sütyen giymek, göğüs bölgesini dış etkilerden korur, memeye form kazandırmada yardımcı olur. Korseli sütyenin genellikle ilk 3 hafta daimî olarak, sonraki 3 hafta ise yarım gün kullanımı önerilmektedir.  

Meme Asimetrisi Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme asimetrisi ameliyatı sonrası minimum da olsa iz kalmaktadır. Yapılan işlem ve ameliyat tekniğine göre kesi yeri farklı noktalarda oluşmaktadır. Plastik cerrahlar her geçen gün gelişen tekniklerle izin en az görüneceği şekilde ameliyatı planlamakta ve kesi bölgesinin çamaşır altında kalacak şekilde belirlenmesine dikkat etmektedirler. Ameliyat sonrası kişinin gösterdiği özen ve doktor tavsiyelerine uyma derecesi de ameliyat izini etkilemektedir. 

Meme Asimetrisi Ameliyatı Riskli Midir?

Cerrahi ameliyatların tümü enfeksiyon, kanama gibi bazı riskler içermektedir. Bu risklerin ortadan kaldırılması için meme estetiği ameliyatlarının tecrübeli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Ameliyat öncesi muayene ile birlikte tüm tetkikler yapılarak oluşabilecek riskler belirlenir. Kişiye en uygun ameliyat yöntemi seçilir. Doktorun önerdiği tüm tavsiyelerin uygulanmasıyla riskler ortadan kaldırılacak, başarıyla geçecek ameliyat sonrası orantılı ve simetrik memelere kavuşmak mümkün olacaktır.  

asimetri memeMeme Asimetrisi Ameliyatı Sonrası Emzirme Yapılır Mı?

Meme asimetrisi düzeltme işlemi hamile ve emziren kişilere yapılmamaktadır. Emzirme dönemi bittikten 6 ay sonra bu ameliyat yapılabilir. Eğer ameliyat olduktan sonra kişi yeniden hamile kalıp doğum yaparsa emzirmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Ameliyat sırasında süt bezlerine ve süt kanallarına dokunulmamaktadır. 

Obez Kişiler Meme Asimetrisi Ameliyatı Olabilir Mi?

Aşırı kilolu kişilere meme asimetrisi ameliyatı yapılmamaktadır. Meme estetiği öncesi kişi ideal vücut görünümüne, kilosuna ulaşmış olmalı (vücut kitle endeksi 30’un altında olmalıdır) ve ideal kilosunu en az 6 ay koruyabildiğini kanıtlamalıdır. Ameliyat sonrası aynı sağlıklı yaşamı sürdürmesi sağlığı ve ameliyat etkisinin kalıcılığı için oldukça önemlidir.

Meme Asimetrisi Ameliyatı Başka Ameliyatlarla Kombineli Yapılabilir Mi?

Meme asimetrisi operasyonu doğum sonrası yapılan Mommy Make Over (Annelik Estetiği) ile bir arada yapılabilir. Kişinin ihtiyacına göre tam karın germe ya da mini karın germe, vajinal estetik işlemleriyle aynı ameliyat içerisinde uygulanabilir. 

Annelik Estetiği haricinde liposuction, yağ enjeksiyonu gibi uygulamalarla kombineli olarak da gerçekleştirilebilir.

Memede Asimetri Fiyatları

Meme asimetrisi fiyatları oldukça değişken uygulamalardır. Dolgu işleminden meme estetiğinin tüm operasyonlarına dek geniş bir yelpaze içerir. Aynı ameliyat sırasında farklı ameliyatlar yapmak gerekebilir (hem meme büyütme hem küçültme gibi). Bu nedenle belirli bir fiyat verebilmek ancak muayene sonrasında hangi işlemlerin yapılması gerektiği belirlendikten sonra olabilir.

Listeye geri dön

Related projects