Meme Estetiği

Meme boyutu, şekli ve orantısı her kadının kendini algılamasında, fiziksel denge duygusunda, kadınlıkta ve özgüvende büyük bir rol oynar. Meme büyütme ameliyatı, göğüsleri basitçe “büyütmekten” çok daha fazlasıdır. Her kadının arzularının, doğasında var olan anatomik formların derinlemesine düşünülmesi ve gerçekleşecek meme büyütme operasyonunun bu doğrultuda planlanması gerekmektedir. 

Meme büyütme ameliyatının amacı , meme büyümesi az olan kadınlarda daha normal oranlar oluşturmak, hamilelik ve kilo kaybı nedeniyle hacim kaybına uğramış kadınlarda dolgunluğu yeniden oluşturmaktır. Meme büyütme ameliyatı, meme fonksiyonunu, özellikle duyarlılığı, emzirme yeteneğini korumak ve psikolojik ihtiyaçları karşılamak için yapılmaktadır.

Meme protezleri, çok çeşitli meme büyüklüğü ve şekil ile ilgili endişelerinizin tedavisi için uygundur. Gelişimsel meme hipoplazisi olarak bilinen memelerin az gelişmişliği, meme büyütme için yaygın bir endikasyondur. Hamileliği takiben (doğum sonrası glandüler hipomasti), önemli kilo kaybından sonra veya sadece kademeli olarak gelişmeye bağlı meme deformasyonu, meme büyütme ile önemli ölçüde iyileştirilebilir. Bazı meme asimetrileri ve doğuştan meme şekil bozuklukları da meme büyütme teknikleri ile düzeltilebilir. Teknik yaklaşım, şekil ve boyutun her detayı ve bireysel isteklerin her yönü için titizlikle uyarlanmalı ve kişiselleştirilmelidir. 

Meme Büyütme Ameliyatına Hazırlık!

Meme büyütme ameliyatından yaklaşık iki hafta önce İstanbul Nişantaşındaki kliniğimizde kapsamlı bir ameliyat öncesi ziyaretiniz olacak. “Yapılması ve yapılmaması gerekenlerin” tam listesi size ayrıntılı açıklanacak. Ameliyat sonrası ilaçlar için reçeteler verilecek ve ameliyat öncesi-sonrası talimatlar gözden geçirilecek. Bu ziyaret sırasında aklınızda kalan her türlü sorunuz cevaplanabilir. Yukarıda açıklanan boyutlandırma alıştırmaları da bu zamanda gerçekleşir. Ameliyattan iki hafta önce kan inceltici etkisi olan her tür tabletten (aspirin, ibuprofen,doğum kontrol hapları vb.) uzak durulur. Preoperatif test için temel kan testleri istenir ve gerekli olan tüm göğüs görüntüleme çalışmaları (USG, gerekirse mamografi) istenir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası!

Ameliyat sonrası 2-4 gün sonra işe veya okula geri dönebilirsiniz, ancak fiziksel olarak kendinizi daha az zorlayıcı olmalısınız , bazıları 4 ila 5 gün sonra geri dönebilir. İlk 4 hafta size sağlanan ameliyat sonrası özel korseli sütyen giyeceksiniz. 4 hafta sonra sütyen standart bir sporcu sütyeni ile değiştirilebilir. Normal sütyen ve mayolar yaklaşık 6 hafta sonra giyilebilir. Göğüsler ilk yedi gün boyunca sıkı ve şişmiş görünebilir, genellikle 14.gün ödem tamamen azalır, şekil ve büyüklük son pozisyonuna 12 haftada yerleşir.

Meme Büyütme Sonrası Spor ve Egzersiz

Hafif egzersize (darbesiz kardiyo) beş ila yedi günde devam edilebilir ve daha şiddetli fiziksel aktiviteye, göğüs büyütme ameliyatınızdan üç hafta sonra başlayabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir