Blog

Doğum Sonrası Estetik

annelik sonrası

annelik sonrasıDoğum sonrası estetik özellikle 30 yaşından sonra yaşanan hamilelikler için mucizevi bir etkiye sahiptir. Her kadında doğum ve yaş alma ile birlikte vücut deformasyona uğrar. Hamilelikte alınan kilolar verilmezse vücutta yağa dönüşür. Memeler emzirme ile sarkar ve şekil bozukluğuna uğrar. Karın bölgesinde hamileliğin etkisiyle sarkma, gevşeme, yağlanma oluşur. Vajinal bölgede deformasyon yaşanabilir. Tüm bu olumsuz etkilerin tek bir ameliyatla giderilmesi ve sağlıklı, fit görünüme kavuşmak doğum sonrası estetiği ile hiç de zor değildir. 

Doğum Sonrası Estetik Nedir?

Doğum sonrası estetik işlemleri Mommy Make Over ya da Annelik Estetiği adlarıyla geçmektedir. Doğum sonrası estetik ameliyatlarının amacı doğum ile vücutta oluşan deformasyonların giderilmesidir. Doğum yapan kadının hayatının bu yeni döneminde kendini daha genç, formda ve güzel hissetmesi için yapılan bu ameliyatlar kişinin daha sağlıklı olmasını da sağlamaktadır.

Doğum Sonrası Estetikte Hangi İşlemler Yapılır?

Doğum sonrası yapılacak estetik işlemler hastanın ihtiyacına göre belirlenir. Bu nedenle herkeste uygulanan standart işlemler yoktur. Kişi öncelikle plastik cerrah tarafından muayene edilir. Vücudunda deformasyon oluşan ve memnuniyetsizlik yaratan bölgeler belirlenir. Bu bölgelere hangi işlemlerin yapılacağı planlanır. Bu sonuca göre tek seanslık bir ameliyat programı hazırlanır. 

Doğum sonrası estetikte sıklıkla yapılan işlemler şunlardır:

 • Meme estetiği 
 • Karın germe
 • Liposuction 
 • Vajinal estetik

Doğum Sonrası Estetik Kimlere Yapılır?

Doğum sonrası estetik (annelik estetiği) için kişinin emzirme dönemini bitirmesinin üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekir. Kişi bu dönemde fazla kilolarını vermeli ve ideal kilosunu korumalıdır. Kişi aşırı kilolarından kurtulamadıysa doğum sonrası estetik uygulanamaz. Bu nedenle önce zayıflayarak vücut kitle endeksi 30’un altında olacak şekilde annelik estetiği için hazır olabilir. Kişi yeniden hamilelik düşünüyorsa önce bu hamilelik ve doğum sürecini bitirip annelik estetiği için daha sonra gelmesi önerilir. Çünkü yeniden kilo alımı, emzirme, vücutta oluşacak deformasyonlarla ameliyat etkisi kaybolacaktır. Kişinin ameliyat için herhangi bir sağlık sorununun olmaması da Annelik Estetiği için gereken koşullardan biridir. Yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, depresyon gibi rahatsızlıklar ameliyatı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyat öncesi muayene ve tetkiklerden geçmesi her hasta için bir gerekliliktir.  

Doğum Sonrası Estetik Nasıl Yapılır?

Doğum sonrası estetikte ihtiyaca göre uygulanan işlemler şunlardır:

Meme Estetiği: Doğum sonrası en çok deforme olan bölgelerden biri göğüs bölgesidir. Kişi emzirme yaptıysa bu deformasyon oranı daha da artmaktadır. Mommy Make Over ameliyatı için meme estetiği kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme bu işlemlerdendir. 

* Meme büyütme ameliyatında hastanın içi boşalmış, küçülmüş memelerine liposuction yöntemi ile kendi vücudundan alınan fazla yağlar memenin uygun noktalarına enjekte edilerek memenin ideal boya gelmesi sağlanır. Bu yönteme memeye yağ enjeksiyonu da denmektedir. Bir başka meme büyütme yöntemi ise memeye protez uygulamasıdır. Bu yöntemde memelere silikon implantlar yerleştirilerek memenin dolgun, dik ve formda görüntüsü sağlanmış olur. 

* Meme küçültme ameliyatında büyümüş, formu bozulmuş memeler fazla yağ ve deri dokularının alınmasıyla ideal boyutu ve şekline kavuşur. 

* Meme dikleştirme ameliyatı Mastopeksi olarak da geçmektedir. Bu ameliyat çoğunlukla meme büyütme ile birlikte uygulanmaktadır. Mastopeksi, sarkan memeleri dik hale getirme ve meme uçlarını doğru konumlandırmak için yapılmaktadır. 

Karın Germe Estetiği: Doğumdan sonra en çok yıpranan bölge karın bölgesidir. Kişinin ihtiyacına göre tam karın germe ya da mini karın germe operasyonları yapılabilir.

* Tam karın germe ameliyatında kasıklardan göbek deliğinin üzerine kadar olan tüm karın bölgesini kapsayacak şekilde ameliyat gerçekleştirilir. Bu alandaki deri, dokularla birlikte çıkartılır. Göbek deliğinin yeri ihtiyaç duyulursa yeniden konumlandırılır. Bu sayede gergin, formda ve estetik bir karın bölgesine sahip olunur.

* Mini karın germe ameliyatı, daha az deformasyona uğramış karın bölgeleri içindir. Göbek deliğinin altından kasıklara dek uzanan bölge mini karın germe ameliyatının uygulama alanıdır. Tam karın germe ameliyatına göre daha kısa sürmekte ve iyileşmesi daha hızlı olmaktadır.

Liposuction: Liposuction ameliyatı ile vücudun çeşitli bölgelerindeki fazla yağ birikimi kanüller yardımıyla vücuttan alınır. Kişi liposuction ile daha ince, şekilli ve estetik bir görünüme kavuşarak doğum deformasyonlarını gidermiş olur.  

Vajina Estetiği: Doğum sonrası vajina bölgesinde oluşan deformasyonları gidermeye yönelik yapılan ameliyatlardır. Kişinin ihtiyacına göre labia minora (vajina iç dudakları için yapılır), labia majora (vajina dış dudakları için yapılır), vajina daraltma, vajina yağ dolgusu gibi uygulamalar yapılabilir. Bu sayede kişi formda ve estetik vajina görünümünün yanı sıra bazı sağlık sorunlarının çözümüne de kavuşmuş olur.

annelik sonrası estetikDoğum Sonrası Estetik Avantajları Nelerdir?

Doğum sonrası estetik uygulamalarının kişiye sağladığı avantajlar şunlardır:

* Tek ameliyat seansı ile pek çok uygulama yapıldığı için kişi hem zamandan hem de ödenen fiyattan tasarruf eder. Ayrıca tek sefer genel anestezi alınarak tüm ameliyatlar yapıldığı için anestezinin olumsuz etkilerini çok fazla yaşamamak adına da faydalıdır.

* Ameliyatların kombineli olarak uygulanması iyileşme sürecini hızlandıran bir etkidir.

* Tüm ameliyatlar tek doktorun eliyle yapıldığı için daha orantılı ve doğru sonuçlar alınmaktadır. 

* Ameliyatın kombineli uygulanması işlevsel açıdan oldukça faydalıdır (liposuction ile alınan yağın meme büyütmede ya da vajinada kullanılması gibi)

* Meme küçültme ameliyatı estetik meme görünümüne sahip olmanın yanı sıra sırt ağrılarını giderme gibi sağlık sorunlarına da çözüm sağladığı için oldukça faydalıdır.

* Vajina estetiği, estetik vajina görünümünün yanı sıra kadınların cinsel hayatlarında iyileştirme sağlamakta ve pek çok sağlık sorununu (idrar kaçırma gibi) çözümlediği için de faydalıdır.

Doğum Sonrası Estetik İyileşme Süreci Nasıl Geçer?

 • Doğum sonrası kombine estetik ameliyatı tek tek yapılan ameliyatlara göre daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. 
 • Hastanın durumuna göre 1 ya da 2 gece hastanede kalmak gerekir. 
 • Korse kullanımı ilk 3 hafta daimî (gece gündüz), sonraki 3 hafta yarım gün olacak şekilde olmalıdır. Birden fazla ameliyat bölgesinde korse kullanmak kişiye sıkıntılı gelse de gelişen teknolojiyle rahat ve konforlu korseler üretilmiştir. Bu sayede kişi korse kullanırken daha az sıkıntı yaşamaktadır.
 • Hastanın bu süreçte sadece sırtüstü yatması gerekir. Karın germe ameliyatı yapıldı ise eğik durmak ameliyatın hızlı iyileşmesi için önemlidir.
 • Sıcak banyo yapmamak, hamam, sauna, solaryum gibi yerlerden uzak durmak gerekir.
 • Bu süreçte alkol ve sigara tüketimi kişi için oldukça zararlıdır.
 • Spor ve ağır aktivite yapılmamalı, eşya kaldırılmamalıdır. 
 • İyileşme sürecinin konforlu geçmesi için doktor tavsiyelerine uyulmalı, pansuman, ilaç ve krem uygulamaları aksatılmamalıdır.
 • Kişinin günlük ve iş hayatında dönmesi 2 hafta sonra gerçekleşebilir.
 • Ameliyat etkilerinin tamamen görülmesi ve iyileşme sürecinin bitmesi 3-6 ay sürmektedir.

Doğum Sonrası Estetik Fiyatları 

Doğum sonrası estetik uygulamaları her kişide ihtiyaçları doğrultusunda farklı planlanmaktadır. Annelik estetiği ameliyatı için fiyat verilemese de ekonomik açıdan uygun olduğu söylenebilir. Kombine ameliyat olması ve tek doktor eliyle yapılması bu estetiği uygun ve cazip hale getirmektedir.