Blog

Erkeklerde Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

erkek meme küçültme

erkek meme küçültmeErkeklerde meme küçültme bir diğer adıyla jinekomasti operasyonu erkeklerin fiziki ve psikolojik olarak rahatsızlık duydukları meme büyümesi sorununu çözüme kavuşturan bir yöntemdir. Araştırmalara göre her 3 erkekten 1’inde farklı derecelerde olmak üzere meme büyümesi (jinekomasti) sorunu görülmektedir. Jinekomasti çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Hormonal bozukluk (östrojen hormonunun fazla salgılanması) nedeniyle oluşabileceği gibi genetik nedenler, ilaç kullanımı, aşırı alkol tüketimi, sıklıkla kilo alıp verme, karaciğer rahatsızlığı, yaşlanma, sağlıksız beslenme gibi pek çok faktör jinekomastiyi oluşturan nedenler arasındadır.

Jinekomasti Nasıl Tespit Edilir?

Meme büyümesi yeni doğan bebeklerde, ergenliğin ilk döneminde ve yaşlılık döneminde erkeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Bebekler ve ergenlerde kısa süre sonra kendiliğinden geçmektedir. 

Her vücut yapısı farklı olduğu için her gelişmiş göğüs görünümü jinekomasti değildir. Çok kilolu olmak kişide meme büyümesi olmasını gerektirmez. Çok spor yapan, vücut geliştirmeyle ilgilenen kişilerde meme bölgesinde pektoral kasın gelişmiş olduğu görülür. Pektoral kasın gelişmesi jinekomasti değildir. Jinekomasti, yağ ve meme dokusunun bazen birinin bazen de ikisinin birden gelişmesi, meme uçlarının belirginleşmesidir. 

Jinekomasti tespiti için muayene sırasında eller ve göğüs bölgesi kasılır. Kasma sırasında meme bölgesi hareketsiz ise ve memede deri gevşekliği, yağlanma elle hissediliyorsa jinekomasti tanısı konulabilir. Meme büyümesi tek memede görülebileceği gibi iki memede de görülebilir.

Jinekomasti Kaç Çeşittir?

Jinekomasti her kişide farklı şekilde kendini gösterir. 3 çeşit jinekomasti görülür:

* Glandüler meme büyümesi: Sadece meme dokusunun fazla olduğu jinekomasti türüdür.

* Lipomatöz meme büyümesi: Sadece yağ dokusunun fazla olduğu jinekomasti türüdür.

* Mikst meme büyümesi: Hem meme dokusunun hem yağ dokusunun fazla olduğu jinekomasti türüdür.

Meme büyümesi türünün yanı sıra jinekomastinin hangi derecede olduğu da önemlidir. Jinekomasti ilerleme seviyesine göre 3 derecede görülür:

* 1. derece meme büyümesi: Jinekomasti az miktarda görülür. Derinin gevşemesi veya sarkması söz konusu değildir.

* 2. derece meme büyümesi: Jinekomasti orta miktarda görülür. Kadın memesine benzer meme oluşumu gözlemlenir. Sarkma yoktur.

* 3. derece meme büyümesi: Jinekomasti ileri derecede görülür. Meme iriliği yanı sıra deride gevşeme ve sarkma da vardır. Tedavi edilmeyen az ve orta derecede jinekomastiler zamanla 3. dereceye ulaşabilir. 

Jinekomasti Kas Yaparak Geçer Mi?

Jinekomasti kas yaparak, spor yaparak geçen bir durum değildir. Meme yağlanması liposuction yöntemiyle giderilir fakat meme dokusu ve meme ucu büyümesi sporla giderilemez. Ancak jinekomasti oluşmadan önce (çocukluk ve gençlik döneminde) düzenli spor ve egzersiz yapılarak jinekomasti oluşması engellenebilir. Fakat ilaç tedavisi, hormon bozukluğu gibi etkilerden kaynaklardan meme büyümesinin önüne sporla geçmek mümkün olmadığından tedavi ve ameliyat şart olmaktadır.   

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti teşhisi konduktan sonra önemli olan nokta jinekomastinin nedeninin belirlenmesidir. Hormonal bozukluktan kaynaklanan jinekomasti hormon tedavisi yöntemiyle giderilir. Hormonal bozukluk haricindeki tüm jinekomastiler ameliyatla çözümlenmektedir.

Kişinin jinekomastisi lipomatöz (sadece yağ dokusundan oluşan meme) ve 1. Ya da 2. Derece (sarkma görülmeyen meme büyümesi) ise liposuction yöntemiyle meme bölgesindeki yağlar alınarak meme küçültme işlemi tamamlanır. Bu yöntemde 1 cm lik kesiler açılarak meme bölgesine yerleştirilen kanüller yardımıyla fazla yağlar çekilir. 

Jinekomasti ameliyatı ise 3. Derece meme büyümesi yaşanan, görüntü olarak rahatsız edici büyüklükte, sarkan ve gevşeyen deri yapısına sahip memelere uygulanır.

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında hastanede yapılır. 2 çeşit ameliyat tekniği uygulanır:

* Açık ameliyat: Hastanın göğüs bölgesi kesi ile açılır. Meme dokusu çıkartılır, göğüs gerginleştirilir, fazla deri kesilerek çıkartılır. Açık ameliyat 1-2 saat sürmektedir.

* Endoskopik teknikle ameliyat: Hastanın göğüs bölgesi açılmadan 1 cm’lik kesiden ışıklı kamera yardımıyla meme dokusunun çıkartılmasıyla gerçekleştirilir. Endoskopik teknik liposuction ile bir arada uygulanabilir. 

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Kesin ve Kalıcı Çözüm Sağlar Mı?

Jinekomasti ameliyatı kalıcılığı kişinin ameliyat sonrası dengeli ve düzenli yaşam alışkanlığı oluşturmasına bağlıdır. Düzenli beslenme, kilonun korunması, spor yapma, zararlı alışkanlıklardan uzak kalma (alkol, sigara, uyuşturucu), sağlık kontrollerini aksatmama gibi etkenler ameliyat etkisini korumaktadır. Gerekli tavsiyelere uyan kişilerin jinekomasti ameliyatı ömür boyu etkisini göstermektedir.

Erkeklerde Meme Küçültme İyileşme Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastanede kalmak gerekmez. 3 saat gözlem altında kaldıktan sonra hastaneden taburcu olunur. İyileşme süreci kolay ve konforlu geçen bir ameliyattır. Hasta bu süreçte şunlara dikkat etmelidir:

  • Sırt üstü yatmak
  • Göğüs bölgesini darbelerden korumak
  • Sıcak banyo yapmamak
  • Hamam, sauna, solaryum, havuz gibi yerlerden uzak durmak
  • Korse kullanmak
  • Ağır kaldırmamak
  • Spor yapmamak

Endoskopik teknikle yapılan ameliyatta iyileşme süreci çok daha hızlı ve konforlu olmaktadır. Açık ameliyat sonucunun tam anlamıyla görülmesi ve iyileşme sürecinin tamamlanması 3 ay sonunda gerçekleşmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Korse Kullanılmalı Mı?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrası korse kullanımı mecburidir. İlk 3 hafta gece gündüz, sürekli korse kullanımı, sonraki 3 hafta sadece yarım gün korse kullanımı gereklidir. Korse, göğüs bölgesinin şeklini oluşturmakta ve koruyucu işlev görmektedir. Gelişen teknojiyle göğüs ameliyatları için özel olarak üretilmiş konforlu korseler bulunmaktadır. Bu nedenle hasta korse etkisini sıkıntı olarak hissetmemekte, rahat etmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Jinekomasti ameliyatı sonrası anestezi etkisi kaybolduğunda ağrı yaşanabilir. Özellikle açık ameliyat sonrasında doktor onayıyla ağrı kesici ilaç alımı, soğuk kompres uygulaması gibi çözümler ağrı giderilmede faydalı olacaktır. Normal koşullarda ameliyat sonrası 2-3 gün içerisinde ağrı sona ermektedir.

Obez kişilere Jinekomasti Ameliyatı Yapılır Mı?

Aşırı kilolu erkeklere meme küçültme ameliyatı yapılmaz. Bu tür durumlarda kişinin spor ve diyetle önce ideal kilosuna gelmesi beklenir. İdeal kilosuna gelen ve bu kilosunu en az 6 ay koruduğunu kanıtlayabilen kişiler, vücut kitle endeksleri 30’un altındaysa meme küçültme ameliyatı olabilirler.

Jinekomasti Sonrası Göğüste Ameliyat İzi Kalır Mı? 

Liposuction ve endoskopik yöntem meme küçültme sonrasında iz görülmez. Çünkü kesi ve iğne izi noktasal olduğu için vücutta belirginleşmemektedir. Açık ameliyatta ise ameliyat kesi yeri daha belirgindir. Bu nedenle az da olsa ameliyat izi kalmaktadır. Bu konuda plastik cerrahın tecrübesi ile ameliyat kesi yeri en az görünen yerden (meme altı gibi) oluşturularak çözüm sağlanmaktadır. 

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı kişide görülen meme büyümesi derecesi, ameliyatın türü, ameliyat uygulanacak hastane, uygulayan cerrahın deneyimi, kullanılacak malzeme kalitesi gibi etkenlerle değişiklik göstermektedir. Fiyat belirlemesi muayene ve incelemeler sonucu oluşacaktır. Meme küçültme ile erkekler kendilerini erkek gibi hissetmektedirler. Jinekomasti ameliyatı erkeklerin sosyal hayatlarında, psikolojilerinde büyük fayda oluşturan ve daha rahat, özgüvenli, çekici olmalarını sağlayan bir ameliyat olduğu için pahalı bir işlem olduğu söylenemez.