Blog

Meme Protezleri Hakkında Her Şey

meme protezi

meme proteziMeme protezleri hakkında her şey ve tüm merak edilenler yazımızda yer almaktadır. Meme protezi küçük göğüslü olan veya meme dokusunu kaybetmiş kadınlarda meme büyütme amaçlı yapılan, memnun edici sonuçlar sağlayan bir uygulamadır. Kadınların kendilerini daha güzel, seksi hissetmeleri, giydikleri giysilerin yakışması için meme protezi mucizevi bir etkiye sahiptir. Meme protezi ile daha genç, estetik bir dış görünüş yakalamak, mutlu ve özgüvenli birine dönüşmek mümkündür.

Meme Protezi Nedir?

Meme implantı da denilen meme protezi, meme dokusunun içine yerleştirilen çeşitli şekillerdeki medikal malzemelerdir. Meme protezinin yapılma nedeni kişinin göğüs şeklini, büyüklüğünü beğenmemesi ve değiştirmek istemesinden kaynaklanır. Meme protezinin dış yüzeyi silikondan oluşur. Bu sayede meme dokusuna uyum sağlaması oldukça kolaydır. Yuvarlak ve damla şeklinde meme implantı çeşitleri mevcuttur. Meme protezleri düz veya pütürlü olarak 3 boyutta (yüksek, orta, düşük) bulunur.

Meme Protezi Kimlere Yapılır?

Meme protezi uygulaması için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Meme boyutunu büyütmek isteyen, memeleri arasında asimetri olan, kaza ya da hastalık nedeniyle meme dokusunu kaybetmiş bulunan kişiler meme protezi uygulamak için uygun kişilerdir.

Meme Protezi Nasıl Yapılır?

Meme protezi için öncelikle plastik cerrah tarafından muayene edilmek gerekir. Kişinin göğüs yapısı incelenerek ihtiyacı ve isteği doğrultusunda uygulanacak meme protezinin şekli, boyutu, nereden, nasıl uygulanacağı hakkında detaylar belirlenir. Doktor ve hastanın fikir birliği ile gerçekleştirilen bu mutabakat doğrultusunda ameliyat planlanır. Meme implantı ameliyatı hastane ortamında genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat kesi yeri protezin nasıl konulacağına bağlı olarak değişir. Protez 4 farklı şekilde yerleştirilebilir: Meme ucu, meme altı, koltuk altı, göbek bölgesi. Hangi bölgenin ameliyatta kullanılacağı kişinin fiziksel özellikleri, protezin özelliği, alınmak istenen sonuç gibi özellikler göz önünde tutularak belirlenir. Protez tercihe göre meme kası altına ya da üstüne yerleştirilir. Protezin yerleşmesinden sonra dikişle ameliyat bölgesi kapatılır. Ameliyatın uzunluğu ortalama 2-3 saattir.

Meme Protezi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Meme protezi seçimi hasta ile doktorun ortak fikir birliğine varmalarıyla belirlenir. Hastanın isteklerini belirtmesi, doktorun da hastanın vücudunu tetkik ederek doğru önerileri sunması sonucu en iyi sonucun alınacağı protez çeşidi belirlenir. Kişinin vücut yapısı, göğüs kafesi büyüklüğü, meme dokusu ve deri özelliklerine göre hangi şekilde (yuvarlak ya da damla) protez takılacağı seçilir. Kişinin göğüs bölgesinin tüm vücuduna oranı göz önünde bulundurularak protez boyutu (düşük, orta, yüksek) belirlenir. Meme protezinde genellikle orta ve yüksek protez kullanılmaktadır. Meme protezi içeriği koheziv jelden oluşur. İmplantlı memenin formunu uzun yıllar koruması bu maddeye bağlıdır. Meme protezi takılmasından sonra vücut koruma kalkanı olarak protezi zarla çevirir. Bu zarın kalınlığına göre kişide ağrı ya da göğüs bölgesinde deformasyonlar oluşur. Kişiye uygun protez seçimi bu noktada oldukça önemlidir. Doktorun alacağı önlemler ve en uygun protezin seçilmesiyle kişi oluşabilecek olumsuz etkilerden muaf tutulmuş olur.

Meme Protezi Zararlı Mıdır?

Meme protezinin hiçbir zararı yoktur. Kullanılan meme protezleri FDA onaylıdır. Patlaması, yırtılması gibi bir durum söz konusu değildir. Kansere, tümör oluşumuna yol açmaz. Uygulama öncesinde her kadın mamografi taramasından geçmektedir. Bugüne dek insan sağlığına zararlı bir durum tespit edilmemiştir.

Meme Protezi Sonrası Emzirme Yapılır Mı?

Meme protezi sonrası emzirme yapılabilir. Protezin konulması sırasında süt kanallarına veya sinir dokusuna herhangi bir zarar verilmemektedir. Bu nedenle kişinin emzirmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Meme Protezi Kalıcı Mıdır?

Meme protezi kalıcı bir uygulamadır. Ömür boyu garantiye sahiptir. Yıllar geçtikçe yeri oturur ve doğal bir forma kavuşur. Sarkma, erime, aşınma gibi etkiler görülmez. Meme protezi ile dik, büyük, hacimli göğüsler etkisini daima sürdürür.

meme proteziMeme Protezi Sonrası Ameliyat İzi Kalır Mı?

Meme protezi kesi ile yapılan bir ameliyat olduğu için kesi izi tüm ameliyatlarda olduğu gibi mutlaka kalmaktadır. Fakat bu izin görünmemesi için kesi yeri koltuk altı, meme altı, meme ucu gibi bölgelerden belirlenir. Genellikle kesi izi iç çamaşırı içinde kalmaktadır. Bu nedenle dışarıdan belli olmamaktadır. Kesi izinin zamanla silikleşmesi, belli belirsiz hale gelmesi kişinin ameliyat bölgesine gösterdiği özene, yaşam biçimine (alkol, sigaradan uzak kalma, sağlıklı beslenme gibi) ve doktor tavsiyelerine uymasına bağlıdır.

Meme Protezi Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme protezi ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekir. İlk 1 hafta göğüs bölgesinde morluk, şişlik, kızarıklık, ağrı gibi etkiler görülebilir. Bu etkileri azaltmak adına soğuk kompres ve doktorun verdiği ağrı kesiciler ihmal edilmemelidir. Ameliyat kesi yerine takılan bantlar 2. hafta çıkartılır. Göğüslerin doğal formunu almaya başlaması 1 ay sonunda gerçekleşir. Ameliyat sonrası göğüslerin tam anlamıyla şeklini alarak tüm iyileşme sürecinin bitmesi 3. ay ile olmaktadır. İlk 3 aylık bu süre içerisinde doktor tavsiyelerine uymak son derece önemlidir.

Meme Protezi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Meme büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
* Ameliyat bölgesinin darbelerden korunması gerekir. Ani hareketten kaçınılmalıdır.
* Ağır kaldırmamak, 1 ay spor yapmamak gerekir.
* Doktorun önerdiği korseli sütyen kullanımı aksatılmamalıdır.
* İlk 4 gün duş alınmamalıdır. Ilık su ile 4. günden sonra duş alınabilir.
* Hamam, sauna, sıcak banyo, solaryum gibi yerlerden ilk 2 ay uzak durulmalıdır.
* Deniz ve havuza girmek için 1 ay beklemek gerekir.
* Kan sulandırıcı ilaçlar doktorun uygun göreceği zaman zarfınca kullanılmamalıdır.
* İlk 2 hafta sigara içilmemesi gerekir. Sigara kan pıhtılaşmasına yol açtığı için bu tür ameliyatlardan sonra sakıncalı bulunmaktadır.
* Yüzüstü ve yan yatmamak gerekir. Uyurken sırtüstü yatılmalıdır. Uyurken pozisyon değişmesi yaşamamak adına uyku ilacı alınmamalıdır.
* Hareketli yaşam tarzına geri dönülmelidir. Yürüyüş yapmak, vücudu yormadan günlük aktivitelerde bulunmak iyileşme için oldukça önemlidir.
* Ameliyat bölgesinin sterilizasyonu için pansuman ve bakımları aksatmamak önemlidir.
* Doktorun önerdiği hafif masaj ve kremlerin kullanımı ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Meme Protezi Sonrası Korse Kullanmak Mecburi Midir?

Meme protezi sonrası korse kullanımı oldukça önemlidir. Bu tür ameliyatlar sonrasında kullanım kolaylığı sağlamak adına özel üretilmiş korseli sütyenler bulunmaktadır. İlk 3 hafta gece gündüz sürekli korseli sütyenin kullanımı gerekir. İlk 3 hafta sonunda 2 hafta daha sadece gündüzleri olmak üzere korseli sütyen kullanımına devam edilmelidir. Korseli sütyen göğüs bölgesini darbelerden korumakta, göğsün şeklini almasını sağlamaktadır. Bu nedenle aksatılmadan kullanımı son derece önemlidir.

Meme Protezi Fiyatları

Meme protezi fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak belirlenmektedir. Hangi protez çeşidinin seçileceği, protez büyüklüğü, kesi yeri, ameliyatı yapacak doktorun tecrübesi, ameliyatın yapılacağı hastane gibi faktörler meme implantı fiyatını etkilemektedir. Kişinin muayenesi yapılmadan fiyat söylenmesi doğru ve etik değildir. Ömür boyu kalıcılığa ve garantiye sahip bu ameliyat ile elde edilen sonucun yarattığı memnuniyet değerlendirildiğinde pahalı bir uygulama olmadığı söylenebilir.