Blog

Silikon Protez Mİ Yağ Enjeksiyonu Mu?

silikon protez

meme proteziSilikon protez mi yağ enjeksiyonu mu? Hangisinin uygulanacağı hastaların en merak ettikleri sorulardan biridir. Her iki uygulama da göğüs büyüklüğünden memnun olmayan, daha büyük, hacimli, orantılı, dik memelere sahip olmak isteyen kişilerin taleplerini karşılayan uygulamalardır. Silikon protez mi yoksa yağ enjeksiyonu mu yapılmasının daha doğru olacağı kişinin mevcut meme yapısı, nasıl bir meme oluşturulmak istendiği, kişinin fiziksel özellikleri gibi pek çok kriter değerlendirilerek belirlenir. Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları farklıdır. Bu nedenle doktor tavsiyesi de göz önünde bulundurularak seçim yapılması gerekmektedir.

Silikon Protez Nedir?

Silikon protez, meme büyütmek isteyen kişilerin meme dokusunun içerisine konulan malzemedir. Meme implantı da denilen bu malzemelerin dış kılıfı silikondur. Bu nedenle meme dokusuyla uyum gösterir. Meme protezi sayesinde daha büyük, hacimli, dolgun, dik memelere sahip olmak mümkündür. 

Çeşitli şekillerde (damla, yuvarlak), çeşitli yüzeyde (düz, pütürlü) ve çeşitli yükseklikte (düşük, orta, yüksek) meme protezleri bulunmaktadır. 

Silikon Protez Nasıl Yapılır?

Silikon implantın uygulanışı genel anestezi altında hastanede gerçekleştirilir. Kişiye en uygun implantın seçimi ve nereden yerleştirileceği ameliyat öncesinde belirlenir. Meme implantı kişiye farklı noktalardan (koltuk altı, meme ucu, meme altı, göbek bölgesi) yerleştirilebilir. Bu bölgenin seçimi kişinin fiziksel özellikleri, istenen meme büyüklüğü, silikonun hangi konumda olacağı gibi pek çok kriter göz önünde tutularak belirlenir. Silikon implant meme kasının altına ya da üstüne konabilir. İmplantın yerleştirilmesiyle göğüs bölgesi kapatılır ve ameliyat tamamlanır. Silikon protez ameliyatı 1-2 saat aralığında sürmektedir.

memeye yağ enjeksiyonMemeye Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Memeye yağ enjeksiyonu, meme büyütmek isteyen kişilere kendi vücut yağlarının aktarılması işlemidir. Memeye yağ dolgusu adı da verilen memeye yağ enjeksiyonu için kişinin vücudunda fazla yağ birikiminin olması gerekir. Yağ dokusu yönünden zayıf birine yağ enjeksiyonu yapılamaz. 

Memeye Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Enjeksiyon için gerekli olan vücuttaki fazla yağ Vaser Liposuction yöntemiyle kişiden çıkartılır. Kişi bu nedenle ameliyat bölgesinin büyüklüğüne göre lokal ya da genel anesteziyle uyuşturulur. Alınan yağlar enjeksiyonla büyütülecek memenin belirli noktalarına aktarılır. Genellikle uygun olan orandan biraz daha fazlası vücuda verilmektedir. Çünkü ilk etapta yağ dokusunun %20 lik bir kısmı erir. Yağ enjeksiyonu yapılan memeye şekil verilerek işlem tamamlanır. Memeye yağ dolgusu ve liposuction işlemleri hastane ortamında uygulanmaktadır.

Silikon Protez ve Memeye Yağ Enjeksiyonunun Avantajları / Dezavantajları Nelerdir?

Silikon protez ve memeye yağ dolgusunun avantajları ve dezavantajları şunlardır:

* Silikon protez, meme dokusu çok az olan kişilerin birkaç beden fazla meme büyüklüğüne ulaşmalarını sağlamaktadır. Memeye yağ enjeksiyonu daha az büyüklük yapmak isteyen (1 beden) kişiler için daha çok kullanılan bir yöntemdir.

* Silikon implant bir ömür boyu kalıcılığa sahiptir. Memeye yağ dolgusu ortalama 1-1,5 yıl kalıcılığa sahiptir. Memeye yağ dolgusu tekrar yapılarak kalıcılığı sürdürülebilir.

* Silikon implant çeşitli şekillerde ve dokularda kişinin isteğine göre tercih edilebilir. Memeye yağ dolgusu doktor tarafından şekillendirilen bir işlemdir.

* Silikon implant ameliyatı memeye dolgu işlemine göre daha uzun ve zahmetli bir işlemdir. Memeye yağ enjeksiyonu daha kolay, kısa, konforlu bir işlemdir.

* Silikon implant ameliyatında iyileşme sadece meme bölgesinde olmaktadır. İyileşme süresi dolgu işlemine göre daha uzundur. Protez etkisinin tam anlamıyla görülmesi ve iyileşme sürecinin tamamlanması 3 ayı bulmaktadır. Memeye yağ enjeksiyonunda ise kesi bölgesi liposuction yapılan bölge olduğu için iyileşme süreci o bölgede gözlemlenir. Meme bölgesi 1 hafta içinde son görüntüsüne ulaşır ve iyileşme süreci implanta göre oldukça hızlıdır. 

* Silikon protez uygulamasında meme bölgesinde kesi izi oluşmaktadır. Plastik cerrah bu izi iç çamaşırı içinde kalacak şekilde belirlemektedir. Memeye yağ dolgusunda ise memede hiçbir iz olmamaktadır. Sadece liposuction yapılan bölgede kesi izi (liposuction yöntemine göre) olabilir.

* Silikon implant uygulaması memeye dolgu işlemine göre daha maliyetli bir işlemdir. Uzun vadede düşünüldüğünde ise protez işlemi kalıcı bir uygulama olduğu için ve tek sefer yapıldığı için aslında daha uygun olmaktadır. Yağ enjeksiyonu işlemi ise daha az maliyetli fakat geçici bir işlemdir.  

meme protezSilikon İmplant Mı Yağ Enjeksiyonu Mu Daha Güvenlidir?

Silikon İmplantlar FDA onaylı malzemelerdir. Sağlık açısından hiçbir riskleri yoktur. Silikon protezin patlaması, dağılması gibi bir durum mümkün değildir. Yağ enjeksiyonunda ise kişinin kendi vücut yağı kullanıldığı için vücuda bir zararı olmamaktadır. Her iki yöntem de kansere ve tümör oluşumuna yol açmaz. Her iki yöntemde de kişiye önce mamografi çekilmektedir. Kişinin sağlık açısından uygun olduğu belirlendikten sonra dolgu ya da protez uygulaması yapılmaktadır.  

Silikon Protez mi Yağ Enjeksiyonu Mu Seçilmelidir?

Kişiye uygulanacak meme büyütme yönteminin protez mi dolgu mu olacağı pek çok etkene bağlıdır. Kişinin nasıl bir meme büyüklük ve şekline kavuşmak istediği, vücut yapısının hangi yöntem için müsait olduğu, kalıcılık konusundaki tercihi, ekonomik nedenler, doktorun tavsiyesi gibi pek çok etken kişinin seçimini belirlemede yardımcı olacaktır.

Silikon Protez ve Yağ Enjeksiyonu Sonrası Ağrı Duyulur Mu?

Silikon protez ve yağ enjeksiyonu işlemleri anestezi altında gerçekleştirildiği için işlem sırasında ağrı, acı duyulmamaktadır. Ameliyat sonrasında minimum da olsa ağrı duyulabilir. Ağrı duyulmaması için doktorun verdiği ilaçların kullanımı, soğuk kompres, hafif masaj uygulamaları ve önerilerin uygulanması oldukça önemlidir.

Silikon Protez ve Memeye Yağ Dolgusu İşlemlerinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her iki işlemden sonra yapılması gereken değişmez kurallar şunlardır:

* Her iki işlem sonrasında da korse kullanımı mecburidir. Korse ameliyat bölgesini darbelerden koruma işlevi görür, memelerin şekillenmesine yardımcı olur. Ortalama olarak 3 hafta daimî olarak (gece-gündüz), 3 hafta yarım gün olacak şekilde kullanım önerilmektedir.

* Her iki işlem sonrasında sıcak banyo yapılmamalıdır. Hamam, sauna, solaryum gibi yerlerden uzak durulmalıdır.

* Her iki işlem sonrasında da sırt üstü yatılmalıdır.

* Her iki işlemde de uygulama bölgesi darbelerden korunmalı, ağır aktivite ve spor yapılmamalıdır.

* Silikon protez ve yağ dolgusu işlemlerinden sonra sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

* Doktorun önerdiği krem ve ilaçlar aksatılmamalı, günlük aktivitelere devam edilmelidir.

memeye yağ transferiSilikon Protez ya da Memeye Yağ Dolgusundan Sonra Emzirme Yapılır Mı?

Silikon protez ve memeye yağ dolgusu işlemleri hamilelere yapılmamaktadır. Eğer planlı bir hamilelik yaşanacaksa protez ya da dolgu işleminin doğum sonrasına bırakılması önerilir. Protez ya da dolgu sonrası bir hamilelik ve doğum olayı oluştuysa kişinin emzirmesinde herhangi bir sıkıntı oluşmamaktadır. Protez ya da dolgu işlemlerinde süt kanallarıyla ilgili bir işlem yapılmamaktadır. Bu nedenle kişinin emzirmesinde sorun oluşmamaktadır.   

Silikon Protez ve Yağ Enjeksiyonu Fiyatları 

Silikon protez ve yağ enjeksiyonu fiyatları piyasada çok geniş bir fiyat aralığında görülmektedir. Fiyat farklılıkları uygulanma yeri, uygulayacak doktorun tecrübesi, protez çeşidi, protez büyüklüğü, liposuction uygulanan teknik ve alınan yağ oranı gibi pek çok etkene göre oluşmaktadır. En doğru fiyat bilgisi size yapılacak muayeneden sonra doğru meme büyütme yönteminin seçilmesiyle belirlenecektir.